Wrzesień 2018
Po wakacjach TUVPOL rozpoczął intensywną działalność.
Pierwszy kurs dla diagnostów odbył się w dniach 3-15 września.
* * *
Pierwszym spotkaniem powakacyjnym były nagrody Autoexperta.
Uroczystość odbyła się we Wrocławiu 20 września. W przemówieniu powitalnym Przewodniczący Kapituły, prof. Piotr Wrzecioniarz mówił o innowacjach i elektromobilności w przemyśle motoryzacyjnym, a następnie wręczył główne nagrody. Szczegóły na stronie autoEXPERT.
* * *
Kolejnym dużym wydarzeniem byl Polski Kongres Drogowy, który zgromadził jednostki naukowe, samorządowców oraz firmy zaangażowane w budowę polskich dróg.
Po otwarciu kongresu przez przedstawicieli władz centralnych i lokalnych oraz wręczeniu nagród specjalnych dla zasłużonych w budowaniu krajowej infrastruktury drogowej obrady rozpoczęto sesją pt. "Drogi przyszłości".
Pierwszy wystąpił prof. Leszek Rafalski, dyrektor IBDiM, przewodniczący Rady Głównej Instytutów Badawczych, który podzielił się informacjami z kongresu drogownictwa niedawno zakończonego w Wiedniu.
Drugi wykład inauguracyjny wygłosił prof. Piotr Wrzecioniarz, który mówił o transporcie przyszłości, a konkretnie o rewolucji związanej z wprowadzeniem autonomii ruchu, elektromobilności oraz car sharing-u. Profesor powoływał się na własne doświadczenia z Wrocławia i okolic, związane z badaniem osobowych pojazdów elektrycznych, funkcjonującą od ubiegłego roku flotą autobusów elektrycznych w Środzie Śląskiej oraz pracami prowadzonymi na PWr nad autonomią ruchu i innymi pojazdami elektrycznymi. Ponadto przedstawił firmy produkujące we Wrocławiu motocykle i skutery elektryczne, a także, od niedawna, deski z napędem elektrycznym.
Wystąpienie profesora wzbudziło duże zainteresowanie gdyż Wrocław i Dolny Śląsk niewątpliwie wyprzedzają resztę Polski w zakresie elektromobilności. Profesorowie z innych ośrodków mają dopiero w planie, z władzami lokalnymi innych miejscowości w kraju, wprowadzić rozwiązania, które we Wrocławiu są już wdrożone i prowadzony jest ich intensywny monitoring. Jeśli dodać do tego nowo budowaną, największą w Europie fabrykę baterii firmy LG, obraz przewagi konkurencyjnej naszego regionu nad reszta kraju staje się widoczny. Warto jeszcze wspomnieć o imprezie SmartMoto Challenge Wrocław 2018, która odbyła się w sierpniu br.
Po swoim wystąpieniu prof. Wrzecioniarz został oficjalnie zaproszony ze swoim wykładem do państw sąsiadujących z Polską.
* * *
Ostatnią imprezą we wrześniu były obrady Komisji Drogownictwa Miejskiego, zorganizowanej przez NOT, a w szczególności SITK (Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji).
Obrady dotyczyły budowy dróg miejskich w przyszłości. Referat programowy wygłosił prof. Piotr Wrzecioniarz, który mówił o obowiązkach samorządowców i zarządców dróg przy realizacji zadań "ustawy o elektomobilności i paliwach alternatywnych".
Profesor mówił jak zwykle o elektomobilności, ale największe zainteresowanie uczestników obrad wywołała część poświęcona miejskim pojazdom testowanym w kilku ośrodkach, które w przyszłości mają zastąpić helikoptery. Chodzi o tzw. latające taksówki, pokazywane zarówno przez firmy europejskie, amerykańskie jak i z dalekiego wschodu.